מממונות וזכויות יוצרים

שאלה: 

לכבוד הרב שלום. אני עובד בביה"ס יסודי. כחלק ממסיבת סוף שנה, החלטנו לעשות סרט. את הפקת הסרט ובימיו, עשה המורה לדרמה של בית ספרינו (שעושה תמיד את הצגות סוף שנה). לאחר שצילמנו את הסרט, התברר לנו, כי התלמידים יוכלו לקבל דיסק של הסרט בעלות של 20 ש"ח. משיחה עם המנהלת התברר, כי היא לא סיכמה איתו דבר לגבי דיסקים לשאר הילדים (אעיר ואומר כי לפני שנה או שנתיים היה הורה שצילם את ההצגה ומכר דיסק ב -15 ש"ח - והוא אינו איש מקצוע). מבירור שערכנו, עלות העתקת דיסק הינה כ - 3 ש"ח.
1. האם יכול אותו מורה לדרוש סכום כזה?
2. האם יכולה להיות בעיה של זכויות יוצרים (סוך כל סוף הוא עובד בבית ספרינו)?
3. האם אנו יכולים להחליט שאנו מעתיקים את הדיסק באופן עצמאי? האם ניתן להפעיל "לחץ" עפ"י סעיף 3?
תודה רבה.

תשובה: 

אם הוא צילם לפי הזמנה, ונקבעו עמו תנאי שיווק, עליו להתנהל לפי התנאים. אבל אם הוא צילם ביזמתו הפרטית, הרי שמדובר בהשקעתו, והוא בן חורין לפי הערכתו, שהרי אין חובה לקנות ממנו, ולא נאסר עליו לצלם.

תאריך: 
05/06/12 ט"ו סיון התשע"ב
x

Audio Playlist