ריאיון ייחודי על על היחס בין ערכי משפט התורה ועולם התקשורת

ראיון ייחודי ברדיו מורשת עם הרב ד"ר למשפטים רצון ערוסי, רבה של קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, נשיא כנס דיני ממונות ומשפט עברי ה-29 המוקדש לנושא "התקשורת החופשית והרשתות החברתיות בראי המשפט", על היחס בין ערכי משפט התורה ועולם התקשורת החפשית ויחסי שלטון-תקשורת.

מה הקשר בין משפט התורה לרשתות חברתיות ותקשורת?

לפי המשפט העיברי רשתות חברתיות ותקשורת חופשית בלתי מרוסנת מאיימים על מערכת המשפט. קשה מאוד לעשות משפט צדק בעולם שבו כל אזרח  הופך לשופט וחושב שכל הנתונים פרושים לפניו. נוצר מצב בו שופטים את החשודים עוד בכלל לפני שהם נאשמים ותולים אותם תדמיתית בכיכר העיר ויוצרים טרגדיות אישיות וציבוריות. משפט התורה טוען שצריך לקבוע כללים מאזנים ומרסנים כדי למנוע מצב זה. אחרת, בעולם בו כולם שופטים, מערכת המשפט תתרסק.

האם 'לייק' בפייסבוק יכול להיות לשון הרע?

מושגי הוצאת שם רע ולשון הרע בתורת ישראל רחבים מאוד. כבר קבע החפץ חיים שאיסור לשון הרע הוא אפילו בקריצה בעין. לכן גם לייק הוא שותפות לדבר עבירה.

האם זו לא גזירה שהציבור לא יכול לעמוד בה?

מציאות זו קשה מאוד כי מצד אחד התורה כן דוחפת לחופש ביטוי ומדינה על בסיס דמוקרטי אך אנחנו רוצים חופש ביטוי מרוסן ומאוזן שמאפשר למערכת המשפט להתמודד עם המציאות. בתורת ישראל יש חובת ביטוי לא רק חופש ביטוי. תלמיד שיושב לפני רבו ורואה שרבו טועה בהלכה חייב להתריע על כך בדרך ארץ. ומאידך יש גם איסור ביטוי. חוסר איזום בין השניים זה מדרון מאוד חלקלק כי הוא הופך מחופש ביטוי לחופש שיסוי וזה מאיים על הדמוקרטיה, על כבוד האדם וחירותו. לא תהיה לחברה ברירה אלא להזדקק לערכים אלו שהתורה איזנה בינהם.

אנחנו מכירים לדוגמא בנידויים של מי שפוגע בכבוד האדם וחירותו, דבר שלא קיים במשפט הנוכחי שמשתמש רק בסנקציות כלכליות. ולכן אני חושב שיש למשפט התורה מה לחדש ולהציע.
אנו נקיים פאנל ייחודי ומשפט מבויים בין עיתונאים ומשפטנים ידועים בנושא השפעת התקשורת החופשית והרשתות החברתיות על מערכת המשפט  הפצת פייק ניוז, שיימינג ועוד.

האם סיקור אוהד נחשב כשוחד?

על פי תורת ישראל גם שוחד דברים הוא שוחד. אבל לפי החוק הקיים לא שייך שסיקור אוהד יחשב כשוחד כי התקשורת החופשית לא תוכל להתקיים. היא הרי ניזונת באופן קבוע מהדלפות. לכן, לא שייך פתאום לתפוס את החבל בשני קצותיו. שילכו על פי משפט התורה ויתריעו על כך ורק אז יוכלו לענוש על כך. הרי עוד לא היה שום משפט בעולם הדמוקרטי על דבר שכזה.

האם זה אפשרי שמנהיג יקבל מבעלי אינטרסים מתנות כמו שמפניות סיגרים והטבות שונות?

אין ספק שעל פי תורת ישראל זה שוחד וזה איסור חמור. ראוי להקים ועדה שתקבע קריטריונים ופיקוח על פי מצבנו כיום מה מותר מה אסור. עקרונית זה אסור.

יותר ויותר נשים בוחרות להיכנס לעולם התקשורת והמדיה. מה המסר שלך אליהן בפרט?

הנשים מתייחדות בתקשורת חיובית. נשות הרבנים בחרו להקים להן מושב מיוחד העוסק בפן היותר חיובי. תקשורת בונה. תקשורת משפחתית וקהילתית. איך להשתמש בכלים האלו לתיקון עולם. הלוואי וכולנו נזכה לכך.

תאריך: 
05/02/20 י' שבט התש"פ
x

Audio Playlist