"זו חרפה לאומית שילדים נלקחו ללא רשות הוריהם"

פורסם לראשונה באתר ערוץ 7

סוגיית ילדי תימן מקבלת תאוצה בימים האחרונים עם האישור לפתיחת קברים שנטען כי נקברו בהם ילדים ועם החלטת ויצ"ו לחשוף פרוטוקולים של הארגון על מנת לסייע לחקירת הפרשה. ביומן ערוץ 7 ביקשנו את התייחסותו של הרב רצון ערוסי לפרשה כמי שהיה מעורב גם בוועדות החקירה הקודמות וגם כבן לעדה התימנית.

כבר בפתח דבריו מבהיר הרב כי לא מדובר בפרשה עדתית, הן בשל שיוכם של רבים מהתינוקות שנעלמו למשפחות מבני עדות המזרח ואף משפחות אשכנזיות, והן משום שמדובר בטרגדיה לאומית.

"זו חרפה לאומית שאכן ילדים נלקחים ללא רשות הוריהם, בין אם זה לאימוץ ובין אם לקבורה בלא ידיעתם. ככל שנחזיר את עמנו למשפט התורה נחסוך מאיתנו תופעות מכוערות כאלה. הפרשה העגומה הזו קיבלה משום מה חיסיון לשבעים שנה. אפילו מלחמת יום כיפור לא קיבלה חיסיון שכזה", מציין הרב ערוסי המבהיר כי חיסיון שכזה הוא מהמניעים להתקוממות ציבורית כדוגמת פרשת הרב עוזי משולם ז"ל וסערות אחרות.

"ברוך ה' ראש הממשלה הנוכחי זכה והחליט להוציא את הדברים לאור עולם, מינה את השר צחי הנגבי ונתן מנדט לח"כ נורית קורן לטפל בעניין הזה וישר כוחה, אבל המערכות פועלות לאט. לכן עורכי דין כמו עו"ד יוסי גבריאל ואחרים פועלים במישור המשפטי וכתוצאה מכך אנחנו מצליחים לקדם את העניין", מספר הרב.

לדבריו "כך למשל בנוגע ל-17 התינוקות שנקבע באחת הועדות שנפטרו וציינו מקום קבורתם. באו המשפחות וביקשו לחפור ולראות אם יש שם נפטרים ואם הם שייכים לנו. זה לא דבר פשוט, זה מצריך חקיקה ותהיה חקיקה. גם הרבנות הראשית בראשות הרב דוד לאו, הורה לוועדת כבוד המת שאני חבר בה לשבת על המדוכה. ישבנו עם אנשי המדע שהראו שניתן לקבוע את זהות הנפטר על ידי DNA גם אחרי שנים רבות. הגענו למסקנה על פי פסיקות גדולים בהם הרב עובדיה יוסף והרב קאפח זצ"ל שניתן לפתוח את הקברים כדי לגלות את האמת, לבער קוצים מהכרם וכדי לתת מנוח לבני המשפחה".

"כתוצאה מכך נראה אם חס ושלום שהדברים זויפו ואין נקברים או שהנקברים אינם הם, במקום לפתוח הרבה קברים נדרוש מהממשלה לפתוח תיקי אימוץ כדי לבדוק אם אכן הילדים מאומצים או לא. כמו כן ארגון ויצ"ו לא שיתף פעולה עד הימים הללו, עכשיו יתכן שנוכל לחייב אותו לשתף פעולה כי יש בידו הרבה מידע, וכך גורמים אחרים שפעילים שטח. מקווה שכתוצאה מההתפתחות הזו נתקדם צעד אחר צעד כדי לשפוך אור".

הרב ערוסי נשאל אם הפרשה פגעה גם במשפחתו שלו, והוא מספר: "אחי, אבנר זצ"ל, כמעט נחטף. אמי הלכה לבית התינוקות כמדי יום כדי להניק אותו והוא נעלם. שאלה את האחיות ולא ידעו. אמרו שתחפש בעריסות, היו מאות עריסות, היא הלכה מעריסה לעריסה והיה קשה להבחין, עד שהוא פרץ בבכי. היא לקחה אותו ובדקה סימן שהיה בגופו ולקחה אותו לבית. גם אשתי, אחותה נחטפה. אמרו לה שהיא מתה והיא לא מאמינה כמעט אין בית ללא הנגעים הקשים האלה. משום כך צו השעה הוא לסלק את הערפל וזה ייתן חוסן לאומי".

תאריך: 
24/01/18 ח' שבט התשע"ח
x

Audio Playlist