מהי הדרך הנאותה להתמודד עם איום פיטורי עובדי חברת טבע?

בעקבות המשבר האחרון בחברת טבע, במהלכו הכריזה הנהלת החברה על כוונתה לפטר מאות ואלפי עובדים, היעלה על הדעת שמנכ"ל החברה יסרב לפניותיהם של ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה, להימנע מפיטורין, לאחר שהחברה זכתה לתמריצים והקלות במסים בסכומים גדולים מאוד מן המדינה?

כן, הממשלה סייעה לחברת טבע בתמריצים והקלות מסים, שהיו חלק מן הגורמים לכך שהחברה התפתחה ושגשגה והיתה למובילה מבחינה בינלאומית. הבעיה היא שכנראה לא היו התניות במתן התמריצים הללו. רוצה לומר, מאחר ועינינו רואות ולא זר את הפיצויים האדירים שהמנהלים השונים קיבלו עם בונוסים אדירים (בלשון העם היה זה נקרא 'שוד בצהרי יום'), ואין צל של ספק שמצבים כאלה או סכומים כאלה מזעזעים את החברה, ראוי היה לשקול את מדרגות השכר של מנהלים או מנכ"ל, גובה פיצויי הפיטורין, הבונוסים מלכתחילה. אמנם, כשמדברים על הבראה של חברה, נכון מאוד שצמצום העובדים וכלל המנגנון הוא דבר חשוב מאוד להבראה של חברה, אבל עוד יותר חשוב מכך זה שכר הבכירים.

לכן, אם מכאן ולהבא המדינה תרצה לעודד חברות כדי לטפח אותן, יש צורך להתנות שלפחות יהיו כללים או עקרונות מנחים ביחס לגובה השכר של המנהלים, לגובה פיצויי הפיטורין, לגובה הבונוסים, שאם לא כן, חלילה, מהדורה נוספת של חברת טבע יכולה להתרגש עלינו. ואסור בשום פנים ואופן ליצור מצב כזה. הסכנה כפולה: גם שחברה כזו מובילה תתמוטט וגם חשש מאובדן כוח עבודה לרבים.

אינני בקיא בפרטים, אך צריך למצוא מישהו בעל כוח עמידה משפטית שיכול לתבוע את המנהלים הללו שגרפו סכומי עתק ופיצויי פיטורין ובונוסים שהסבו בדיעבד נזק אדיר מאוד לחברה. לעובדים אין כוח עמידה. העובדים זכאים לפיצויי פיטורין, בהתאם לחוק. אין העובד יכול להכריח את המעביד להמשיך לקיים את העבודה כשאין לו עניין בה, או כשהשיקולים של המעביד הם שונים. לכן, צריך למצוא אנשים שמבחינה משפטית יש להם כוח עמידה בדין, ואשר יוכלו לתבוע את המנהלים אשר גרפו לכיסם הון עתק וזעזעו את החברה. זו נראית הדרך להצלתה של החברה ושל העובדים בפרט.

תגיות: 
תאריך: 
20/12/17 ב' טבת התשע"ח
x

Audio Playlist