מהי הדרך הנאותה להתמודד עם איום פיטורי עובדי חברת טבע?

שאל השואל: היעלה על הדעת שמנכ"ל טבע אומר לראש הממשלה אני מצטער לא יועיל ולא יציל מפעל ירושלים יסגר, או על כל פנים יפוטרו עובדיו. זו הדרך היחידה להבראה של החברה מבלי שראש הממשלה מחייב אותו שכן. המדינה סייעה לחברת טבע תמריצים והקלות במיסים בסכומים גדולים מאוד, ואיך יעלה על הדעת שמנכ"ל מכופף ראש ממשלה, שר אוצר ושר כלכלה מבלי שיש איזה שהוא מענה משפטי לעניין.

תשובה: אכן באמת סוף מעשה במחשבה תחילה, ולצערנו הרב לא תמיד במדיניות הממשלתית מקיימים המלצה זו. אכן, הממשלה סייעה לחברת טבע בתמריצים והקלות מיסים, וגרמה לכך שעל כל פנים זה חלק גדול היה לה בכך שחברת טבע התפתחה שגשגה והיתה לחברה מובילה מבחינה בינלאומית, שהכניסה רווחים טובים והעסיקה עובדים רבים מאוד. דע עקא, שכנראה שאין התניות במתן התמריצים הללו. רוצה לומר, מאחר ועיננו רואות ולא זר את הפיצויים האדירים שהמנהלים השונים קיבלו עם בונוסים אדירים, שבלשון עממית זה נקרא שוד בצהרי יום, ואין צל של ספק שמצבים כאלה או סכומים כאלה מזעזעים את החברה, ואם מדברים על הבראה של חברה, אז נכון מאוד שצמצום העובדים, צמצום המנגנון הוא דבר חשוב מאוד להבראה של חברה. אבל עוד יותר חשוב זה המדידות השקילות מה מגיע שכר, מה גובה השכר של מנהל או מנכ"ל? מה גובה פיצויי הפיטורים? מהם הבונוסים וכו'.

אז אם מכאן ולהבא המדינה תרצה לעודד חברות כדי לטפח אותן, יש צורך להתנות שלפחות יהיו כללים או עקרונות מנחים ביחס לגובה השכר של המנהלים, לגובה פיצויי הפיטורין, לגובה הבונוסים שאם לא כן חלילה, חלילה מהדורה נוספת של חברת טבע יכולה להתרגש עלינו. ואסור בשום פנים ואופן ליצור מצב כזה, א' – שחברה כזו מובילה במשק תתמוטט. ב- אובדן כח עבודה לרבים מישראל

ולכן צריך מראש להתנות, מהו בכל זאת, מהי עצה יעוצה בנסיבות אלו.

נראים הדברים, אינני בקיא בפרטים צריך למצוא מישהו בעל כוח עמידה משפטית שיכול לתבוע את המנהלים הללו שגרפו סכומי עתק ופיצויי פיטורין ובונוסים כמזיקים וכגורמים נזק אדיר מאוד לחברה. זה צריך להיות מישהו שמבחינה משפטית יש לו עמידה.

העובדים אין להם עמידה. העובדים הם זכאים לפיצויי פיטורין שמפטרים אותם. חברה שבאה ואומרת לעובד, עד כאן תחום שבת יותר אני לא פועלת, אז היא תפצה אותו בפיצויים הראויים לו כחוק. מעביד כשמעביד עובד אומר לו עד כאן, מכאן ואילך אני כבר לא ממשיך לספק עבודה. ניתן לו את הפיצויים המתאימים לו. אין העובד יכול להכריח את המעביד להמשיך לקיים את העבודה כשאין לו עניין בעבודה, או כשהשיקולים של המעביד הם שונים. אז העובד אין לו עמידה, כל זמן שיקבל את פיצויי הפיטורים שלו אז בזה אין לו עמידה יותר. הרי העובדים האלה לא מבקשים פיצויי פיטורים בשלב זה. הם רוצים עבודה, פרנסה בגיל כזה, היכן הם יתקבלו?

לכן, צריך למצוא כאמור אנשים שמבחינה משפטית יש להם עמידה בדין, ואשר יכולים וצריכים לתבוע את המנהלים אשר כאמור גרפו לכיסם הון עתק, וזעזעו את החברה. זו נראית הדרך להצלתה של החברה. כל עוד לא ילכו בדרך הזאת, לעניות דעתי הפיטורים יתקיימו לצערינו הרב. כי הרי הוא טוען, בשביל להבריא את החברה אני צריך לפטר כי אין יכולת להחזיק עובדים בכמות כזו, בהיקף כזה כל עוד אנחנו נמצאים בתקופת הבראה. בל כאמור, היעד הוא לתקוף את אותם מנהלים ולבקש מהם החזר אבל צריך למצא מיהו זה בעל העמידה ובעל העניין שיגיש את התביעה הזו. אפשר שבדרך הזו ימצא פתרון לטרגדיה הגדולה שנחתה על העובדים.

תגיות: 
תאריך: 
20/12/17 ב' טבת התשע"ח
x

Audio Playlist